English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

live score

Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012

ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ.....ΜΗΝ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ....

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο Μακεδονικός Ίδας επικράτησε επί του Π.Α.Σ Ξιφιανής με σκορ 0-1.Ο αγώνας ξεκίνησε με μια ελαφρά υπεροχή από την ομάδα της Ξιφιανής χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει κάποια σπουδαία ευκαιρία.Το ημίχρονο βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες,χωρίς μεγάλες ευκαιρίες για γκολ και το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου.Ενώ όλοι περίμεναν ένα παρόμοιο δεύτερο ημίχρονο , ήρθε η φάση του 67΄λεπτού όπου άναψαν τα αίματα.Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας της Ξιφιανής Μίτσκας Χρήστος (Λούπου) χτύπησε επίτηδες με δολοφονικό τάκλιν το ποδοσφαιριστή του Μακεδονικού Χρήστο Μποζίνη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, χωρίς να δεχτεί την κόκκινη κάρτα από τον άρχοντα του αγώνα Κ.Μιχαηλίδη.Ο αγώνας εξελίχθηκε χωρίς μεγάλες φάσεις για τις δυο εστίες μέχρι το 82΄ λεπτό του αγώνα.Μετά από μακρινή μπαλιά του Τορέντζη Ηλία στον Τρύφωνα Δημητρίου,ο ποδοσφαιριστής τους Μακεδονικού τραβώντας δύο παίχτες επάνω του, κατάφερε να δημιουργήσει μεγάλο κενό χώρο στην άμυνα της Ξιφιανής παγώνοντας τους φιλάθλους της βλέποντας το κακό να έρχεται.Με την εμπειρία του ο Δημητρίου κατάφερε να κόψει την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον αμαρκάριστο Νίκο Γάτσο που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της Ίδας όπου έδωσαν για μια ακόμη φορά βροντερό παρών σε εκτός έδρας παιχνίδι.Το σφύριγμα της λήξεις έφερε μόνη δεύτερη την ομάδα του Μακεδονικού με 41 βαθμούς και σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες τις έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο.Από την μεριά μας θα θέλαμε να συγχαρούμε το διαιτητικό τρίο (Μιχαηλίδη, Σινάπη Ι, Σλατίντση)για την πολύ καλή παρουσία που είχανε στο σημερινό παιχνίδι.