English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

live score

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Άξιζε κάτι καλύτερο..

Σε μια αναμέτρηση που πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί,ο Μακεδονικός Ίδας με μέτρια εμφάνιση ηττήθηκε με σκορ 2-1 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με αντίπαλο τον Μ.Αλέξανδρο Όρμας.Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και τους φιλοξενούμενους  να προσπαθούν  να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.Αν και η ομάδα της Όρμας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων  στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά το τέρμα του Εμμανουηλίδη με μοναδική σημαντική ευκαιρία το εξωτερικό δοκάρι που είχε ο αρχηγό.της  Μετιτενίδη Παναγιώτης στο 32΄λεπτό.Δυστυχώς ο Μακεδονικός πλήρωσε τα πολλά του λάθει στο χώρο του κέντρου και στο 42' λεπτό  ύστερα από αδράνεια της άμυνας δέχτηκε ένα πολύ εύκολο γκολ σκορπίζοντας χαρά στους φιλάθλους των γηπεδούχων.Με την ψυχολογία να βρίσκεται στα ύψη η Όρμα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν την λήξει του  πρώτου ημιχρόνου ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 46' λεπτό με τον τερματοφύλακα Εμμανουηλίδη να στέκεται ανήμπορος να αντιδράσει.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να χαθεί μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 47' λεπτό με τον Μποζίνη Χρήστος Λ.Δυστυχώς η ελαφρά υπεροχή που είχε ο Μακεδονικός  στο δεύτερο ημίχρονο δεν μετουσιώθηκε  γρήγορα σε γκολ,με τους ποδοσφαιριστές του Κ.Παπαπέτρου να καταφέρνουν τελικά να μειώσουν  σε 2-1  μόλις  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Τρύφωνα Δημητρίου.Αν και το αποτέλεσμα  αντικατοπτρίζει την  γενικότερη εικόνα του αγώνα όλοι στον Μακεδονικό είναι αισιόδοξοι για το μέλλον,αφού σήμερα μετά από πολύ καιρό αγωνίστηκαν   ο Γάτσος Βασίλης και ο Τρύφωνας Δημητρίου με τον δεύτερο να σκορπίζει πολλά χαμόγελα με την αγωνιστικότητα του.