English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

live score

Κυριακή 8 Απριλίου 2012

Και ο θεός είναι Μακεδονικός...Νίκη Βορεινού-Μακεδονικός Ίδας 1-2

Με φινάλε που δεν συνιστάται για καρδιακούς ο Μακεδονικός απέδρασε με σκορ 1-2 από την δύσκολη έδρα του Βορεινού πηγαίνοντας έτσι χέρι χέρι με την Όρμα στον αγώνα που κάνουν για την απευθείας άνοδο στην Α1 κατηγορία.Η ομάδα της Ίδας ήταν σαφώς ανώτερη καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα.Δυστυχώς ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά αφού ύστερα από μια ανύποπτη φάση στα καρέ του Μακεδονικού στο 34' λεπτό η ομάδα της Νίκης Βορεινού ευτύχισε να προηγήθη πηγαίνοντας έτσι κόντρα στην ροή του αγώνα.Τα λεπτά που πέρασαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη φάση προς τις δυο εστίες με τους φιλοξενούμενους να είναι σαφώς απογοητευμένοι από την τροπή που είχε πάρει το παιχνίδι.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με την ομάδα της Ίδας να προσπαθεί φλύαρα να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση.Ο Μακεδονικός κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 71΄ λεπτό μετά από τρομερό σούτ έξω από την μεγάλη περιοχή του φορμαρισμένου επιθετικού της ομάδας Βαγγέλη Στόικου αφήνοντας άγαλμα τον πολύ καλό σήμερα τερματοφύλακα των γηπεδούχων.Το γκολ του Μακεδονικού όπως ήταν λογικό ανέβασε αμέσως την ψυχολογία των φιλοξενούμενων αφού μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ δύσκολο να πατήσουν την περιοχή των γηπεδούχων.Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 83΄ λεπτό όταν ο Μακεδονικός ύστερα από ομαδική προσπάθεια και ασταθή έξοδο του τερματοφύλακα κατάφερε να σκοράρει ανατρέποντας το παιχνίδι που έμοιαζε ότι θα λήξει ισόπαλο.Το γκολ σημείωσε ο σκόρερ των τελευταίων λεπτών Χρήστος Μποζίνης μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της ομάδας που για μία ακόμη φορά έδωσαν βροντερό παρών στο γήπεδο του Βορεινού.Μετά το γκόλ του Μακεδονικού το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά και η αιτία ήταν ότι εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο φίλαθλοι της γηπεδούχου Νίκης προπηλακίζοντας τον διαιτητή του αγώνα και τους δυο βοηθούς.Το παιχνίδι τελείωσε με τον Μακεδονικό να παίρνει τους τρις πολύτιμους βαθμούς συνεχίζοντας έτσι την πολύ καλή φετινή πορεία και την ομάδα του Βορεινού να μένει μόνο με την χαρά της καλής εμφάνισης.Δυστυχώς δεν έλειψαν τα παρατράγουδα μετά το τέλος του αγώνα με τους φίλους του Βορεινού να περιμένουν με απειλητικές διαθέσεις το διαιτητικό τρίο.Την λύση έδωσαν οι αστυνομικές δυνάμεις που έσπευσαν άμεσα στο γήπεδο διαλύοντας ήρεμα το πλήθος που περίμενε με άγριες διαθέσεις τους διαιτητές.