English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

live score

Κυριακή 25 Μαρτίου 2012

Αλλοι πάνω άλλοι κάτω.........Μακεδονικός Ίδας- Εθνικός Αριδαίας 2-0

Ποιό δύσκολα απ ότι περίμενε θα περίμενε κανείς ο Μακεδονικός Ίδας επικράτησε του Εθνικού Αριδαίας με σκορ 2-0.Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τον Εθνίκο να αμύνεται συνέχεια και την ομάδα της Ίδας να μην έχει όρεξη να δημιουργήσει φάσεις για να ανοίξει το σκορ.Η πιο αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 38' λεπτό όπου ο διαιτητής του αγώνα κ.Αρνάκης αρνήθηκε καταφανές πέναλτι υπέρ του Μακεδονικού αφήνοντας άφωνους όλους όσους βρίσκονταν στο γήπεδο.Ο ποδοσφαιριστής της Ίδας Νίκος Γάτσος ανατράπηκε καταφανέστερα ένα μέτρο μεσά απότην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων με τον ρέφερι όμως του αγώνα να σημειώνει φάουλ προς έκπληξη όλων.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ νοθρές και να προσπαθούν ακόμα να βρούν τα πατηματά τους.Στο 60' λεπτό ο Μακεδονικός άρχισε να ανέβαζει την απόδοση του με αποτέλεσμα η ομάδα της Ίδας να πιο βγαίνει συχνά απέναντι απ τα καρέ Εθνικού.Το γκόλ που ξεκλείδωσε την άμυνα του Εθνικού σημειώθηκε στο 68' λεπτό με τον συνήθη ύποπτό Τρύφωνα Δημητρίου.Μετά από μπαλιά του κορυφαίου σήμερα Χρήστου Δημητρίου ο επιθετικός του Μακεδονικού βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής,πλασάροντας άψογα τον τερματοφύλακα του Εθνικού γράφοντας εύκολα το 1-0.Αξιοσημείωτο της ημέρας ήταν ο πανηγυρισμός του Δημητρίου αφιερώνοντας το γκολ στον εορτάζοντα σήμερα Βαγγέλη Μπένο που βρισκόταν στην κερκίδα, τυπώνοντας μπλουζάκι ζητησέ την επιστροφή του πρώην παράγοντα στα κοινά της ομάδος και του ευχήθηκε χρόνια πολλά.Το δεύτερο γκόλ σημείωσε ο Ανδρέας Δημητρίου Μ στο 75' λεπτό με φανταστικό σουτ βολίδα λίγο έξω απ την μικρή περιοχή πιάνοντας αδιάβαστη την άμυνα του Εθνικού.Η ταχύτητα της μπάλας ήταν τόσο μεγάλη που είχε ως αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων να ήταν αδύνατο να αντιδράσει.Το μόνο που μπορέσε να κάνει ήταν να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς απ τους φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν και σήμερα βροντερό παρών στο δημοτικό γήπεδο Ίδας.