English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

live score

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Μ.Αλέξανδρος Πέλλας -Μακεδονικός Ίδας 4-0

Την ήττα  από τον Μ.Αλέξανδρο Πέλλας  γνώρισε ο Μακεδονικός με το βαρύ 4-0 να υποδηλώνει την εμφανή διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.Η γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό για να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4' λεπτό με  κοντινό πλασέ του επιθετικού Τζιβελέκη.Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε ο Μακεδονικός είχε ως αποτέλεσμα να ρίξει  την ψυχολογία της ομάδος αφού μετά από εκείνο το σημείο οι ποδοσφαιριστές της Ίδας οδηγούνταν πολύ εύκολα σε αβίαστα λάθη.Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 1-0 αφού τόσο η αστοχία των γηπεδούχων όσο και η πολύ καλή σημερινή εμφάνιση του τερματοφύλακα του Μακεδονικού Εμμανουηλίδη στέρησαν από την Πέλλα την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνας από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου.Οι γηπεδούχοι  πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να φτάσουν  γρήγορα στο 2-0 και οι φιλοξενούμενοι  αμύνονταν και αρκούνταν μόνο στο να βγαίνουν σε  γρήγορες αντεπιθέσεις.Ο Μ.Αλέξανδρος με δυο γκολ του Τζιβελέκη μέσα σε 8 λεπτά στο 58' και 64' κλείδωσε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας της Πέλλας με την συνέχεια του αγώνα από εκείνη την στίγμη και μετά να αποτελεί  πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.Το τελικό 4-0 σημειώθηκε στο 74' λεπτό με σκόρερ αυτήν την φορά τον ποδοσφαιριστή της ομάδος της Πέλλας Χαρμανά.Μοναδικοί διακριθέντες για τον Μακεδονικό Ίδας  ο πολύ καλός για μία ακόμη φορά  νεαρός Νιβουρλής Βασίλης,ο Δημητρίου Χρήστος και ο εντυπωσιακός με τις επεμβάσεις του τερματοφύλακας Εμμανουηλίδης.