English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Ας είναι οι φετινές γιορτές των Χριστουγέννων και της πρωτοχρονιάς ημέρες αγάπης,γαλήνης  και ευτυχίας για όλους μας.Η νέα χρονιά να μας φέρει  υγεία,ειρήνη και αγάπη γεμίζοντας  όλους μας αισιοδοξία για το μέλλον.

Ευτυχισμένο το 2013.

Α.Σ Μακεδονικός Ίδας

Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2012

Χρειάζεται ηλεκτροσόκ...

Δύσκολο έργο αναμένεται να έχει για μια ακόμη αγωνιστική ο Μακεδονικός  Ίδας αφού αντιμετωπίζει την πολύ καλή ομάδα του Μ.Αλέξανδρου Ν.Πέλλας σε έναν αγώνα που η κατάκτηση των βαθμών κρίνεται επιτακτική.Η ομάδα της Ίδας θέλει να ξεχάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται την βαριά ήττα  της περασμένης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Μ.Αλέξανδρο Μυλοτόπου και το παιχνίδι της ερχόμενης Κυριακής με την Ν.Πέλλα είναι η καλύτερη ευκαιρία για ένα νέο ξεκίνημα.Η χθεσινοβραδινή  συνάντηση της διοίκησης με τον προπονητή και τους ποδοσφαιριστές στο Δημοτικό Γήπεδο Ίδας έφερε προ των ευθυνών τους όλους όσους ασχολούνται με την ομάδα αφού τα χρονικά περιθώρια  σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονής αρχίζουν να στενεύουν.Αν και η ψυχολογία των ποδοσφαιριστών δεν είναι και στα καλύτερα επίπεδα όλοι στην ομάδα ελπίζουν πως με ένα θετικό αποτέλεσμα την Κυριακή  ότι το κλίμα μπορεί να αντιστραφεί.Ας ελπίσουμε ο τελευταίος αγώνας του Μακεδονικού για το 2012 να είναι η απαρχή της αντεπίθεσης έτσι ώστε η ομάδα μας να καταφέρει να εκπληρώσει τους στόχους της που δεν είναι άλλοι από την παραμονή στην Α1 ερασιτεχνική κατηγορία.

Πάλεψε όμως δεν άντεξε...

Δυστυχώς δεν άντεξε  ο Μακεδονικός Ίδας και υπέστη οδυνηρή ήττα  στην έδρα του πρωτοπόρου του φετινού πρωταθλήματος Μ.Αλέξανδρου Μυλοτόπου με το βαρύ σκορ 9-1.Οι πολλές απουσίες που προέκυψαν μέσα στην εβδομάδα  σε συνδυασμό με την μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων οδήγησαν τον σημερινό αγώνα σε έναν επιθετικό μονόλογο για τους γηπεδούχους με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα.Οι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού που κλήθηκαν να αγωνιστούν στο σημερινό παιχνίδι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και αγωνίστηκαν με πάθος παρά το  ότι το σκορ της αναμέτρησης ήταν από πολύ νωρίς βαρύ.Σκόρερ για την ομάδα του Μ.Αλέξανδρου ήταν  ο Γκότσης με 5 goal και οι Ρίτε,Οφίδης με 2 ενώ το μοναδικό goal του Μακεδονικού Ίδας σημείωσε ο Πασχάλης Μπέτσης στο 72' λεπτό με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων.Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μακεδονικός αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 76΄ λεπτό με τον αρχηγό του  στο σημερινό παιχνίδι Τρύφωνα Δημητρίου.Πλέον ο Μακεδονικός κοιτάζει τα επόμενα  κρίσιμα παιχνίδια του πρωταθλήματος κάνοντας ξεκίνημα με αυτό της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Μ.Αλέξανδρο Ν.Πέλλας ένα παιχνίδι  το όποιο θα κρίνει  το ποια τύχη θα έχει η ομάδα  της Αλμωπίας σε ότι  αφορά την υπόθεση παραμονή στην Α1 κατηγορία.

Τρίτη 11 Δεκεμβρίου 2012

Ανακοίνωση..

Η διοίκηση του Α.Σ Μακεδονικός Ίδας θέλει να ενημερώσει τους ποδοσφαιριστές των ομάδων μας (παιδική-ανδρών)πως η προκαθορισμένες σημερινές προπονήσεις των 16.30 και 17.30 αναβάλλονται λόγω ακαταλληλότητας του αγωνιστικού χώρου του Δημοτικού Γηπέδου Ίδας.

Ντέρμπι....ΤΕΛΟΣ

Μια ακόμη δύσκολη έξοδος αναμένεται  να έχει ο Μακεδονικός Ίδας στο Σαββατιάτικο εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Μ.Αλέξανδρο Μυλοτόπου με τους περσινούς πρωταθλητές της Α ερασιτεχνικής να αγωνίζονται για ακόμα ένα παιχνίδι με γεμάτο το απουσιολόγιο. Η ομάδα της Ίδας αγνοεί την χαρά της επιτυχίας εδώ και 4 αγωνιστικές όμως όλοι στο στρατόπεδο του Μακεδονικού είναι αισιόδοξοι για την συνέχεια καθώς η ομάδα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στους περισσότερους αγώνες τους οποίους αγωνιστικέ.Το πρόγραμμα των τελευταίων αγωνιστικών  του πρωταθλήματος αποτελούνταν από 5 αγώνες φωτιά για τον Μακεδονικό αφού στις τελευταίες αγωνιστικές κλήθηκε να αντιμετωπίσει τις 5 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.Αν και ο Σαββατιάτικος αγώνας  στον Μυλοτόπο δεν είναι αδιάφορος για την ομάδα της Ίδας λόγω της διαφοράς δυναμικότητας των δυο ομάδων όλοι όσοι ασχολούνται με τα κοινά της ομάδας έχουν πάρει  ήδη μολύβι και χαρτί καταγράφοντας σε ποια παιχνίδια του δευτέρου γύρου θα καταφέρει η ομάδα να πάρει τους απαιτούμενους  βαθμούς έτσι ώστε να μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία.

Ώρα για την κούπα..

Όπως έγινε σήμερα γνωστό από την Ε.Π.Σ Πέλλας στον επόμενο εντός έδρας αγώνα του Μακεδονικού Ίδας με αντίπαλο την ομάδα του Εδεσσαϊκού το προσεχές Σάββατο εκπρόσωπος της ένωσης θα απονέμει το τρόπαιο του περσινού πρωταθλήματος της Α ερασιτεχνικής στην πρωταθλήτρια ομάδα  για το ποδοσφαιρικό έτος 2011-2012  Μακεδονικό Ίδας.Ελπίζουμε όλοι οι φίλαθλοι που αγαπούν την ομάδα μας να παρά βρίσκονται το Σάββατο στις 2.30 στο Δημοτικό γήπεδο Ίδας για να μοιραστούμε αυτήν την μεγάλη στιγμή για τον σύλλογο  μαζί τους.

Χορός Μακεδονικού Ίδας..

Με μεγάλη επιτυχία στέφθηκε ο χορός του ποδοσφαιρικού τμήματος του Μακεδονικού Ίδας που διεξήχθη εχθές το βράδυ στο Caffe-Bar ''Venture'' στην πόλη της Αριδαίας. Το παρών στην εκδήλωση έδωσαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδας,η διοίκηση καθώς και αρκετοί φίλαθλοι του Μακεδονικού οι οποίοι  για μια ακόμα φορά έδειξαν έμπρακτα την αγάπη τους για τον σύλλογο.

Σάββατο 1 Δεκεμβρίου 2012

Ευχαριστήριο μήνυμα

Ο Α.Σ Μακεδονικός Ίδας θα ήθελε να ευχηθεί καλή επαγγελματική σταδιοδρομία στον ποδοσφαιριστή της ομάδος μας Δημητρίου Χρήστο όπου την προσεχή τρίτη αναχωρεί για μόνιμη εργασία στο εξωτερικό.Επίσης η οικογένεια του Μακεδονικού θα ήθελε να τον ευχαριστήσει για την μεγάλη προσφορά του τα τελευταία χρόνια στην ομάδα καθώς και για την φετινή του  παρουσία στον σύλλογο.Στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο την Πέλλα όπου και κατά πάσα πιθανότητα ήταν και το τελευταίο του  Δημητρίου Χρήστου για την φετινή σεζόν ο πρόεδρος της ομάδος Όρλης Γεώργιος σε συνεργασία με τον προπονητή Κ.Παπαπέτρου έδωσαν τιμής ένεκεν το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον κεντρικό αμυντικό της ομάδος.

Καλή τύχη Χρήστο...

Σε περιμένουμε γρήγορα κοντά μας...

Μ.Αλέξανδρος Πέλλας -Μακεδονικός Ίδας 4-0

Την ήττα  από τον Μ.Αλέξανδρο Πέλλας  γνώρισε ο Μακεδονικός με το βαρύ 4-0 να υποδηλώνει την εμφανή διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.Η γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό για να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 4' λεπτό με  κοντινό πλασέ του επιθετικού Τζιβελέκη.Το γρήγορο γκολ που δέχτηκε ο Μακεδονικός είχε ως αποτέλεσμα να ρίξει  την ψυχολογία της ομάδος αφού μετά από εκείνο το σημείο οι ποδοσφαιριστές της Ίδας οδηγούνταν πολύ εύκολα σε αβίαστα λάθη.Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 1-0 αφού τόσο η αστοχία των γηπεδούχων όσο και η πολύ καλή σημερινή εμφάνιση του τερματοφύλακα του Μακεδονικού Εμμανουηλίδη στέρησαν από την Πέλλα την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνας από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν παρόμοια με αυτή του πρώτου.Οι γηπεδούχοι  πίεζαν ψηλά και προσπαθούσαν να φτάσουν  γρήγορα στο 2-0 και οι φιλοξενούμενοι  αμύνονταν και αρκούνταν μόνο στο να βγαίνουν σε  γρήγορες αντεπιθέσεις.Ο Μ.Αλέξανδρος με δυο γκολ του Τζιβελέκη μέσα σε 8 λεπτά στο 58' και 64' κλείδωσε το παιχνίδι υπέρ της ομάδας της Πέλλας με την συνέχεια του αγώνα από εκείνη την στίγμη και μετά να αποτελεί  πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.Το τελικό 4-0 σημειώθηκε στο 74' λεπτό με σκόρερ αυτήν την φορά τον ποδοσφαιριστή της ομάδος της Πέλλας Χαρμανά.Μοναδικοί διακριθέντες για τον Μακεδονικό Ίδας  ο πολύ καλός για μία ακόμη φορά  νεαρός Νιβουρλής Βασίλης,ο Δημητρίου Χρήστος και ο εντυπωσιακός με τις επεμβάσεις του τερματοφύλακας Εμμανουηλίδης.