Δημοτικό Γήπεδο Ίδας

Να είστε όλοι εκεί...

Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

Κόλλησε στην λάσπη....

Παρά την πoλύ καλή εμφάνιση που θύμισε την ομάδα του περσινού πρωταθλήματος ο Μακεδονικός ηττήθηκε στο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής με αντίπαλο τον  Αλμωπό Αρίδαιας με σκορ 3-0.Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Μακεδονικού αφού σε μια ανύποπτη φάση μόλις στο 4' λεπτό ο Αλμωπός ευτύχησε να προηγηθεί με κοντινό σουτ του ποδοσφαιριστή Τσαουσίδη.Ο Αλμωπος διπλασιάσε τα τέρματα του στο 35΄ λεπτό με δυνατό σουτ  του  ποδοσφαιριστή Τσιμτσιρίδη λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής του τερματοφύλακα του Μακεδονικού Εμμανουιλίδη. Το δεύτερο ημίχρονο είχε παρόμοιο τέμπο με το πρώτο με τους γηπεδούχουν να διμιουργούν και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να βγουν σε αντεπιθέσεις.Το 3-0  όπου και κλείδωσε  το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 68 ' λεπτό με σκόρερ τον νεοφερμένο στον  αγωνιστικό χώρο Καλογίαννη λίγα  μόλις λεπτά μετά από την είσοδο του στο παιχνίδι.Να σημειωθεί ότι ο αγωνιστικός χώρος του Δημοτικού γηπέδου Αριδαίας ήταν πολύ βαρύς λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή της Αλμωπίας με αποτέλεσμα να δυσκολέψει  πάρα πολύ το έργο και των 22 ποδοσφαιριστών.

Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2012

Οι μικροί έδειξαν τον δρόμο....

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το παιδικό τμήμα του Μακεδονικού Ίδας επικρατώντας της αξιόμαχης ομάδας του Κεραυνού Περαίας με σκορ 7-3.Οι καιρικές συνθήκες  που επικρατούσαν την ώρα του αγώνα  δεν βοήθησαν τις ομάδες να ξεδιπλώσουν το πλούσιο ταλέντο τους  με αποτέλεσμα οι νεαροί ποδοσφαιριστές  και των δυο ομάδων  να έχουν  σοβαρό πρόβλημα στην  μεταβίβαση της μπάλας στον  βαρύ τερέν του Δημοτικού γηπέδου Ίδας .Σκόρερ για την ομάδα του Μακεδονικού ήταν οι Παπαδόπουλος Δημήτρης με 4 GOAL,Μποζίνης Φάνης με 2 GOAL και ο Μποζίνης  Χρήστος με 1 GOAL.Ο επόμενος αγώνας για το παιδικό τμήμα του Μακεδονικού  Ίδας θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σάββατο με αντίπαλο την  έμπειρη ομάδα του  Εδεσσαϊκού,ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί στο Δημοτικό γήπεδο  Εδέσσης.

Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

Τρίτη 23 Οκτωβρίου 2012

Νοσοκομείο....

Νοσοκομείο θυμίζει ο Μακεδονικός  Ίδας αφού αρκετοί από τους πρωτοκλασάτους ποδοσφαιριστές της ομάδας  είναι τραυματίες και όπως όλα δείχνουν αναμένεται να λείψουν από το αυριανό παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο την Μ.Θύελλα Λυκοστόμου.Ο προπονητής της ομάδας Κ.Παπαπέτρού πονοκεφαλιάζει  για το ποια ενδεκάδα θα στίσει στο αυριανό παιχνίδι αφού στις  ήδη υπάρχουσες απουσίες του Δημητρίου Ανδρέα Μ,Ιωάννου Στέλιο,Ροδοβάνη Νικόλαου,Τορέντζη Ηλία και Θεολόγου Ιωάννη ήρθαν να προστεθούν και αυτοί του Δημητρίου Τρύφωνα και Γάτσού Βασίλη.Οι δύο έμπειροι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού θα μείνουν εκτός για περίπου 10 ημέρες  αφού ο Γάτσος  Βασίλης υποφέρει από τράβηγμα στον δικέφαλο μετά το τελευταίο παιχνίδι με την Καλή και ο Δημητρίου από τα  ράμματα τα  οποία απόκτησε  μετά από βαθύ κόψιμο που είχε στο γόνατο του αριστερού του ποδιού.Αμφίβολος από το αυριανό παιχνίδι είναι επίσης και ο Γάτσος Νικόλαος αφού μετά τις ενοχλήσεις που ένιωσε σήμερα το απόγευμα στον προσαγωγό  τον οδήγησαν να αποχωρίσει από την προπόνηση.Να ευχηθούμε να πάνε όλα  καλά για τον Μακεδονικό στην δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί και όλοι οι ποδοσφαιριστές της ομάδας να έχουν ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στην αγωνιστική δράση.

Πήρε αυτό που ήθελε....

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση του ο Μακεδονικός Ίδας επικράτησε της Νίκης Καλής με σκορ 2-1.Η ομάδα της Ίδας μπήκε πολύ νωχελικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Νίκη να έχει δοκάρι μόλις στο 8 λεπτό σε μια φάση που η άμυνα του Μακεδονικού θύμιζε παιδική χαρά.Το σκορ άνοιξέ στο 35 λεπτό με τον Μποζίνη Χρήστο Λ ύστερα από φοβερή προσπάθεια του Βασίλη Γάτσου όπου  με μια κίνηση από τα παλιά άδειασε  3 παίχτες των φιλοξενουμένων πασάροντας στον αμαρκάριστο Μποζίνη που δέν είχε πρόβλημα να κάνει το 1-0.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να μπαίνει φουριόζος μέσα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας συνεχώς κινδύνους έξω από τα καρέ των φιλοξενούμενων.Η συνεχή πίεση είχε ως αποτέλεσμα ο Μακεδονικός να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 53 λεπτό  με έναν από τους κορυφαίους του  στον σημερινό αγώνα τον Βασίλης Γάτσος.Ο έμπειρος φορ  του Μακεδονικού μετά από  ωραία ατομική προσπάθεια κατάφερε να αδειάσει την άμυνα της  Νίκης Καλής και με ψύχραιμο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0.Ο Μακεδονικός είχε πολλές ευκαιρίες   για να διευρύνει το σκόρ με κορυφαία αυτή του 65 λεπτού όταν ξανά ο  Βασίλης Γάτσος δεν κατάφερε  να κάνει δυο τα  προσωπικά τέρματα του αστοχώντας σε  εκτέλεση πέναλτι.Η ομάδα της Κάλής το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει   στο  81 λεπτό όταν σε μια  ανύποπτη   φάση  'οπου οι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού είχαν  σταματήσει   λόγω fair play αυτοί συνέχισαν και δεν δυσκολεύτηκαν να να μειώσουν σε 2-1.Ο αγώνας τελείωσε με τον Μακεδονικό να πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη αφού οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα έβαζε την ομάδα από πολύ νωρίς σε περιπέτειες σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή.

Πέμπτη 18 Οκτωβρίου 2012

ΤΈΛΟΣ ΤΑ ΨΈΜΑΤΑ..

Πραγματοποιείται αυτήν την ώρα  στο δημοτικό γήπεδο Ίδας η προγραμματισμένη προπόνηση της ομάδας του Μακεδονικού εν όψη του Κυριακάτικου αγώνα απέναντι στην Νίκη Καλής.Ο προπονητής της ομάδας  Κ.Παπαπέτρου έχει τούς περισσότερους  ποδοσφαιριστές στην διάθεση του με μοναδικούς απόντες τους τραυματίες  Δημητρίου Ανδρέα Κ,Ροδοβάνη Νικόλαο,Θεολόγου Ιωάννη και Ιωάννου Στέλιο .Τον Μακεδονικό περιμένει μια σειρά από τέσσερις αγώνες φωτιά αρχής γενομένης του Κυριακάτικου  εντός έδρας παιχνιδιού απέναντι στην Νίκη Καλής.Η ομάδα της Ίδας θα πρέπει πάση θυσία να αποσπάσει βαθμό η βαθμούς αν θέλει να ελπίζει σε μια καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α1  και όλοι πιστεύουν πως αυτή είναι η κατάλληλη στιγμή για ένα δυναμικό came back.Αν και την επόμενη Τετάρτη υπάρχει αγώνας κυπέλλου απέναντι στην Μ.Θύλλα Λυκοστόμου στο πλαίσιο της φάσης των 16 όλοι στον Μακεδονικό θεωρούν πώς το παιχνίδι του πρωταθλήματος της Κυριακής θα κρίνει ποια θα είναι η φετινή πορεία της ομάδας σε όλες τις διοργανώσεις.Το Δημοτικό γήπεδο Ίδας αναμένεται να είναι κατάμεστο αφού  αρκετοί φίλαθλοι τις περιοχής έχουν εκδηλώσει έντονο  ενδιαφέρων στο να παρακολουθήσουν αυτήν τη σπουδαία  αναμέτρηση.

Φιλικός αγώνας.

Μακεδονικός Ίδας Vs  Α.Σ  Προμάχων
(Παιδικό Τμήμα)          (Παιδικό Τμήμα)

Σαββάτο

20/10/2012

Δημοτικό γήπεδο Ίδας

Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2012

ΑΝΑΒΟΛΗ...

Αναβάλλεται η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος των παιδικών τμημάτων της Ε.Π.Σ Πέλλας που ήταν  προγραμματισμένη να διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο.Επομένως ο ποδοσφαιρικός αγώνας της παιδικής ομάδας του  Μακεδονικού Ίδας με αντίπαλο τον Κεραυνό Περαίας μεταφέρεται κατά επτά ημέρες  με την ημερομηνία διεξαγωγής να γίνεται γνωστή στα μέσα της επόμενης εβδομάδας.

Α.Σ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ  ΙΔΑΣ

Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2012

Κάνει ποδαρικό...

Ξεκινά αυτό το Σαββατοκύριακο τα πρωταθλήματα των παιδικών τμημάτων του Ν.Πέλλας με τον  Μακεδονικό  να υποδέχεται το Σάββατο το πρωί στις 11.00 την ομάδα του Κεραυνού Περαίας.Οι πιτσιρικάδες της Ίδας έχουν προετοιμαστεί κατάλληλα γι αυτό το παιχνίδι και με μοναδικό πρόβλημα το άγχος της πρεμιέρας που είναι λογικό για κάθε ομάδα.Στο γήπεδο αναμένεται να παρευρίσκονται πάρα πολλοί φίλαθλοι του Μακεδονικού αλλά όμως και της περιοχής εμψυχώνοντας και στηρίζοντας την προσπάθεια των αυριανών ποδοσφαιριστών της μεγάλης ομάδας.

Να είστε όλοι εκεί..

Οι πιτσιρικάδες μας χρειάζονται την υποστήριξη όλων...

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Τελευταία Νέα...

Αγώνας με μεγάλη βαθμολογική σημασία για τον Μακεδονικό θα είναι ο εντός έδρας αγώνας της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο την Νίκη Καλής.Με τυχών στραβοπάτημα η ομάδα της Ίδας θα μπει  από πολύ νωρίς σε περιπέτειες σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή στην Α1 ερασητεχνική κατηγορία.Δυστυχώς ο Μακεδονικός για μια ακόμα αγωνιστική εμφάνισε δυο πρόσωπα στο παιχνίδι του με αποτέλεσμα να ηττηθεί δίκαια από μια ομάδα που στην μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού σπατάλησε πολλά χρήματα για την ενδυνάμωση της.Η πολύ καλή εμφάνιση του Μακεδονικού στο δεύτερο ημίχρονο με αντίπαλο την Όρμα έδειξε πως αυτή η ομάδα έχει την ποιότητα και τις προδιαγραφές να σταθεί επάξια στο πρωτάθλημα της Α1.Δυστυχώς τις τελευταίες ημέρες σε πολλά Blog της Αλμωπίας γράφτηκαν παρά πολλά αρνητικά σχόλια  κατά της ομάδας του Μακεδονικού από  ανεγκέφαλους οπαδούς άλλων ομάδων.Ο σκοπός όλων αυτών των  κακεντρεχή μηνυμάτων ήταν να υποβαθμίσουν την παρουσία του Μακεδονικού στην  Α1 κατηγορία. και να δημιουργήσουν αρνητικό  κλίμα στην ομάδα.Εμείς σαν Α.Σ Μακεδονικός δεν θα θέλαμε να απαντήσουμε σε όλα αυτά τα οποία γράφτηκαν της προηγούμενες ημέρες παρά μόνο θα θέλαμε να πούμε πως θα βρισκόμαστε πάντα στο πλευρό των ποδοσφαιριστών μας όποια και αν είναι η κατάληξη του φετινού ταξιδιού που λέγεται Α1.

Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2012

Άξιζε κάτι καλύτερο..

Σε μια αναμέτρηση που πολύ γρήγορα θα ξεχαστεί,ο Μακεδονικός Ίδας με μέτρια εμφάνιση ηττήθηκε με σκορ 2-1 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με αντίπαλο τον Μ.Αλέξανδρο Όρμας.Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και τους φιλοξενούμενους  να προσπαθούν  να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.Αν και η ομάδα της Όρμας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων  στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά το τέρμα του Εμμανουηλίδη με μοναδική σημαντική ευκαιρία το εξωτερικό δοκάρι που είχε ο αρχηγό.της  Μετιτενίδη Παναγιώτης στο 32΄λεπτό.Δυστυχώς ο Μακεδονικός πλήρωσε τα πολλά του λάθει στο χώρο του κέντρου και στο 42' λεπτό  ύστερα από αδράνεια της άμυνας δέχτηκε ένα πολύ εύκολο γκολ σκορπίζοντας χαρά στους φιλάθλους των γηπεδούχων.Με την ψυχολογία να βρίσκεται στα ύψη η Όρμα κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν την λήξει του  πρώτου ημιχρόνου ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 46' λεπτό με τον τερματοφύλακα Εμμανουηλίδη να στέκεται ανήμπορος να αντιδράσει.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μακεδονικό να μπαίνει πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να χαθεί μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 47' λεπτό με τον Μποζίνη Χρήστος Λ.Δυστυχώς η ελαφρά υπεροχή που είχε ο Μακεδονικός  στο δεύτερο ημίχρονο δεν μετουσιώθηκε  γρήγορα σε γκολ,με τους ποδοσφαιριστές του Κ.Παπαπέτρου να καταφέρνουν τελικά να μειώσουν  σε 2-1  μόλις  στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από εκτέλεση πέναλτι του Τρύφωνα Δημητρίου.Αν και το αποτέλεσμα  αντικατοπτρίζει την  γενικότερη εικόνα του αγώνα όλοι στον Μακεδονικό είναι αισιόδοξοι για το μέλλον,αφού σήμερα μετά από πολύ καιρό αγωνίστηκαν   ο Γάτσος Βασίλης και ο Τρύφωνας Δημητρίου με τον δεύτερο να σκορπίζει πολλά χαμόγελα με την αγωνιστικότητα του.

Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

Ευχαριστήριο μήνυμα...

Ο Α.Σ Μακεδονικός Ίδας θα ήθελε να ευχαριστήσει τους φιλάθλους της ομάδας για την υποστήριξη και το βροντερό παρών που έδωσαν στο Κυριακάτικο αγώνα με αντίπαλο την Ακαδημία Κρύας Βρύσης.