English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Εκλογές.........

Ο Α.Σ Μακεδονικός Ίδας ενημερώνει τα μέλη του συλλόγου πως εντός λίγων ημερών θα γίνουν εκλογές για την αναδείξει νέου διοικητικού συμβουλίου.Όσα από τα εγγεγραμμένα μέλη της ομάδα έχουν εκκρεμότητες προς τον σύλλογο καλούνται να τις διεκπεραιώσουν άμεσα για να μπορούν να έχουν το δικαίωμα της ψήφου.Όσοι από τους φιλάθλους του Μακεδονικού δεν είναι εγγεγραμμένοι και επιθυμούν να γίνουν μέλη, θα πρέπει να καταβάλουν το ποσό τον 20 ευρώ για την εγγραφή μέχρι την Πέμπτη,έτσι ώστε να μπορούν έχουν το δικαίωμα να συμμετάσχουν και οι ίδιοι στην εκλογική διαδικασία.

Τρίτη 27 Μαρτίου 2012

Ψηλές πτήσεις...

Με μοναδικό στόχο να κάνει το 7 στα 7 θα αγωνιστεί ο Μακεδονικός στο Κυριακάτικο παιχνίδι με αντίπαλο την Μ.Θύελλα Λυκοστόμου ολοκληρώνοντας την έτσι και αλλιώς επιτυχημένη φετινή χρονιά.Η ομάδα της Ίδας μετά την άνετη επικράτηση επί του Εθνικού Αριδαίας με 2-0 θέλει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις ολοκληρώνοντας έτσι μια τετράδα επικίνδυνων αγώνων χωρίς απώλειες.Ο στόχος της ανόδου είναι ακόμα πολύ μακρυά ακόμα καθώς απομένουν πολλοί αγώνες μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας.Οι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού αγωνιζόμενοι σε κάθε παιχνίδι με μοναδικό στόχο την νίκη θέλουν να κάνουν την υπέρβαση ,κερδίζοντας τους εναπομείναντες 7 αγώνες και να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα σαλόνια τις Α1 κατηγορίας.Η εξελίξεις τις τελευταίες ώρες τρέχουν στο στρατόπεδο του Μακεδονικού και αναμένεται να υπάρχουν αρκετές ανακοινώσεις μετά το πέρας του έκτακτου διοικητικού συμβουλίου που ίσως γίνει αύριο.Το Blog του Μακεδονικού Ίδας που βρίσκεται πάντα μέσα σε όλες τις εξελίξεις που αφορούν τον σύλλογο θα σας ενημερώσει άμεσα για όσα συμβαίνουν και όσα θα συμβούν στα γραφεία της αγαπημένης μας ομάδας.

Αλλαγή σελίδας.......

Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία του Μακεδονικού Ίδας θεωρείτε ο τεχνικός Θανάσης Κουτρούμπαλος.Ο πρώην προπονητής της ομάδας της Ίδας υπέβαλε σήμερα και επίσημα την παραίτηση του στην διοίκηση της ομάδος για προσωπικούς λόγους .Ο Α.Σ Μακεδονικός Ίδας θα ήθελε να ευχαριστήσει τον Θανάση Κουτρούμπαλο για την πολυετή προσφορά του στον σύλλογο και να του ευχηθεί καλή συνέχεια στον επόμενο σταθμό της προπονητικής του καριέρας.Θέσεις υπηρεσιακών προπονητών μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος αναλαμβάνουν οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές Πούντος Νικόλαος και Τορέντσης Ιωάννης.

Κυριακή 25 Μαρτίου 2012

Αλλοι πάνω άλλοι κάτω.........Μακεδονικός Ίδας- Εθνικός Αριδαίας 2-0

Ποιό δύσκολα απ ότι περίμενε θα περίμενε κανείς ο Μακεδονικός Ίδας επικράτησε του Εθνικού Αριδαίας με σκορ 2-0.Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τον Εθνίκο να αμύνεται συνέχεια και την ομάδα της Ίδας να μην έχει όρεξη να δημιουργήσει φάσεις για να ανοίξει το σκορ.Η πιο αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου έγινε στο 38' λεπτό όπου ο διαιτητής του αγώνα κ.Αρνάκης αρνήθηκε καταφανές πέναλτι υπέρ του Μακεδονικού αφήνοντας άφωνους όλους όσους βρίσκονταν στο γήπεδο.Ο ποδοσφαιριστής της Ίδας Νίκος Γάτσος ανατράπηκε καταφανέστερα ένα μέτρο μεσά απότην μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων με τον ρέφερι όμως του αγώνα να σημειώνει φάουλ προς έκπληξη όλων.Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις δυο ομάδες να είναι πολύ νοθρές και να προσπαθούν ακόμα να βρούν τα πατηματά τους.Στο 60' λεπτό ο Μακεδονικός άρχισε να ανέβαζει την απόδοση του με αποτέλεσμα η ομάδα της Ίδας να πιο βγαίνει συχνά απέναντι απ τα καρέ Εθνικού.Το γκόλ που ξεκλείδωσε την άμυνα του Εθνικού σημειώθηκε στο 68' λεπτό με τον συνήθη ύποπτό Τρύφωνα Δημητρίου.Μετά από μπαλιά του κορυφαίου σήμερα Χρήστου Δημητρίου ο επιθετικός του Μακεδονικού βρέθηκε μόνος στο ύψος της μεγάλης περιοχής,πλασάροντας άψογα τον τερματοφύλακα του Εθνικού γράφοντας εύκολα το 1-0.Αξιοσημείωτο της ημέρας ήταν ο πανηγυρισμός του Δημητρίου αφιερώνοντας το γκολ στον εορτάζοντα σήμερα Βαγγέλη Μπένο που βρισκόταν στην κερκίδα, τυπώνοντας μπλουζάκι ζητησέ την επιστροφή του πρώην παράγοντα στα κοινά της ομάδος και του ευχήθηκε χρόνια πολλά.Το δεύτερο γκόλ σημείωσε ο Ανδρέας Δημητρίου Μ στο 75' λεπτό με φανταστικό σουτ βολίδα λίγο έξω απ την μικρή περιοχή πιάνοντας αδιάβαστη την άμυνα του Εθνικού.Η ταχύτητα της μπάλας ήταν τόσο μεγάλη που είχε ως αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων να ήταν αδύνατο να αντιδράσει.Το μόνο που μπορέσε να κάνει ήταν να μαζέψει την μπάλα από τα δίχτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς απ τους φιλάθλους της ομάδας που έδωσαν και σήμερα βροντερό παρών στο δημοτικό γήπεδο Ίδας.

Χρονια πολλά...

Ο Α.Σ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΙΔΑΣ εύχεται χρόνια πολλά για την ονομαστική τους εορτή στον ποδοσφαιριστή της ομάδος Βαγγέλη Στοικο που αναμένεται να αγωνιστή ως βασικός στο σημερινό παιχνίδι με αντίπαλο τον Εθνικό Αριδαίας και στον τεως παράγοντα της ομάδας Βαγγέλη Μπένο που έχει δώσει και την ψυχή του για να πραγματοποιηθεί η φετινή ξέφρενη πορεία του Μακεδονικού.

Τελευταία νέα.......

Με οχτώ στροφές να απομένουν στο πρωτάθλημα της Α' ερασιτεχνικής ο Μακεδονικός αγωνίζεται την Κυριακή με αντίπαλο τον Εθνικό Αριδαίας σε ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες.Η ομάδα της Ίδας θέλει όσο τίποτα την νίκη με σκοπό να σταματήσει τα κακόβουλα σχόλια των τελευταίων ημερών που τον θέλουν να χάνει, δίνοντας έτσι περισσότερες πιθανότητες στην ομάδα της Αριδαίας να διεκδικήσει την παραμονή στην κατηγορία.Το κακό κλίμα των προηγούμενων ημερών μετά την άσχημη εμφάνιση στην Κερασιά έχει αντιστραφεί και όλοι στην ομάδα του Μακεδονικού είναι προσηλωμένοι στους στόχους που είχαν θέσει στην αρχή της χρονιάς.Δυστυχός για κάποιους κακόβουλους η πολύ καλή φετινή πορεία του Μακεδονικού στο πρωτάθλημα τους έχει φέρει εκτεθειμένους.Γι αυτό φροντίζουν οι ποδοσφαιριστές αφού κάθε Κυριακή με τις εμφανίσεις τους και τις νίκες τους δημιουργούν ταραχή σε όλα τα ποδοσφαιρικά στέκια της Αλμωπίας.Ραντεβού λοιπόν όλοι την Κυριακή στις 16.00 στο δημοτικό γήπεδο Ίδας για να απολαύσουμε άλλη μια μεγάλη παράσταση της καλύτερης ομάδας της Α' ερασιτεχνικής.

Μακεδονικός 5 Αστέρων...

Σε έναν αγώνα που το μόνο που άξιζε να παρακολουθήσει κανείς ήταν το δεύτερο ημίχρονο ο Μακεδονικός Ίδας επικράτησε του Άρη Νησιού με σκορ 5-0.Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες με τον Μακεδονικό όμως να έχει ελαφριά υπεροχή.Το ημίχρονο τελείωσε 0-0 χωρίς σπουδαίο θέαμα, με τις δυο ομάδες να αφήνουν πολύ κακές εντυπώσεις και τους φίλαθλοι των γηπεδούχων να νομίζουν ότι βλέπουν ντε ζα βου το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στην Κερασιά.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ίδας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας δυο μοναδικές ευκαιρίες στο 47 'και στο 53΄ λεπτό για να ανοίξει το σκόρ δείχνοντας από νωρίς ποιο θα είναι το αφεντικό στο μάτς.Ο χορός τον γκόλ άρχισε στο 57' λεπτό ύστερα από απόκρουση του δεξιού σέντερ μπακ Δημητρίου Ανδρέα Κ και τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων,βγάζοντας σε ανεπανάληπτο τετ α τετ τον Δημητρίου Ανδρέα Μ που το μόνο που είχε να κάνει ήταν να σπρώξει την μπάλα μέσα στα δίχτυα.Δυο λεπτά αργότερα προήρθε το δεύτερο γκολ το γηπεδούχων με τον Βαγγέλη Στοικο όπου μετά από ομαδική προσπάθεια βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής γράφοντας το 2-0.Το τρίτο γκολ το γηπεδούχων ήταν βγαλμένο από playstation αφού μετά από μαγικό τακουνάκι του Τρύφωνα Δημητρίου στον Βασίλη Νιβουρλή και μπαλιά του δεύτερου στον αμαρκάριστο Ανδρέα Δημητρίου Μ ο έμπειρος αμυντικός του Μακεδονικού δεν δυσκολεύτηκε να σημείωση το 3-0 μέσα σε ξέφρενους πανυγηρισμούς.Το 4-0 σημείωσε ένας ποδοσφαιριστής που έχυσε πολλά κιλά ιδρώτα σήμερα στο γήπεδο τον Τρύφωνα Δημητρίου με πλασέ μεγάλης κλάσης αφήνοντας άγαλμα τον ανήμπορο να αντιδράσει τερματοφύλακα του Νησιού .Το κερασάκι στην τούρτα ήταν το γκολ Νο 5 της ομάδας της Ίδας όπου σημειώθηκε με απευθείας σουτ ρουκέτα του Βασίλη Νιβουρλή έξω απ την μεγάλη περιοχή του δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Μακεδονικού.

Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

Πάμε μπροστά...

Στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Αρη Νησιού που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη ρίχνει το βάρος ο Μακεδονικός αφήνοντας πίσω την πολύ κακή εμφάνιση που είχε στην Κερασιά με αποτέλεσμα την βαριά ήττα με 5-1.Η ομάδα του Νήσιου που βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο θέλει μετά την μεγάλη νίκη επί της Όρμας στο πλαίσιο της 24 αγωνιστικής να κάνει την υπέρβαση παίρνοντας δεύτερο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα βάζοντας φωτιά στο πρωτάθλημα της Α΄ ερασιτεχνικής.Μετά την βαριά ήττα του Μακεδονικού στην Κερασιά το πρωτάθλημα αποκτά ξεχωριστό ενδιαφέρον με πολλούς μνηστήρες να διεκδικούν την άνοδο μέσω παιχνιδιών μπαράζ.Η ψυχολογία στο στρατόπεδο της ομάδας δεν είναι και στα καλύτερα της και αυτό φάνηκε τόσο στην κακή απόδοση των περισσότερων ποδοσφαιριστών χθεσινό παιχνίδι όσο και στους συνεχόμενους τραυματισμούς που ταλανίζουν την ομάδα το τελευταίο δίμηνο.Το θετικό στον Μακεδονικό είναι ότι αρκετοί απ τους ποδοσφαιριστές της ομάδας διαθέτουν την απαιτούμενη εμπειρία έτσι ώστε με την κατάλληλη διαχείριση να λειτουργήσει θετικά στην αντιστροφή του αρνητικού κλίματος επιστρέφοντας ξανά στα θετικά αποτελέσματα.

ΚΑΛΑ Κ(ε)ΡΑΣΙΑ............

Σε έναν αγώνα που είχε μόνο μία ομάδα μέσα στο γήπεδο,ο Π.Α.Ο Κερασίας επικράτησε του Μακεδονικού Ίδας με σκορ 5-1.Η Κερασιά ευτύχισε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 30'' δευτερόλεπτο του παιχνιδιού ύστερα από τραγικό υπολογισμό της άμυνας των φιλοξενούμενων και λάθος έξοδο του τερματοφύλακα Ιωάννου.Δυστυχώς ο Μακεδονικός δεν έδειξε σε κανένα σημείο του αγώνα ότι μπορεί να μπει στο παιχνίδι και έτσι αναπόφευκτα δέχτηκε και δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 33΄ λεπτό.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Κερασία να συνεχίζει να επιτίθεται καταφέρνοντας να κάνει το 3-0 στο 52' λεπτό κλειδώνοντας από νωρίς το παιχνίδι.Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 65' λεπτό με τον Νίκο Γάτσο ύστερα από οργανωμένη επιθετική ενέργεια.Η πολύ κακή ημέρα στην οποία βρέθηκαν οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Ίδας να δεχτεί ακόμη δυο τέρματα μέχρι το τέλος του αγώνα που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει σύγχυση και προβληματισμός στο στρατόπεδο της καλύτερης ομάδας του πρωταθλήματος.Να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα του Π.Α.Ο. Κερασίας για την δίκαιη επικράτηση στο σημερινό παιχνίδι και να ευχηθούμε να έχει ανάλογη πορεία ούτως ώστε στο τέλος του πρωταθλήματος να καταφέρει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Με την θερμοκρασία να ανεβαίνει επικίνδυνα στο πρωτάθλημα της Α΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας, ο Μακεδονικός αντιμετωπίζει αύριο στις 16.00 τον ΠΑΟ Κερασίας σε ένα παιχνίδι που αναμένεται να έχει μεγάλες συγκινήσεις.Τα προβλήματα δεν λείπουν για ακόμη έναν αγώνα αφού αρκετοί βασικοί ποδοσφαιριστές της ομάδας θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών.Η Κερασιά καίγεται για το τρίποντο αφού πιθανή απώλεια κόντρα στον Μακεδονικό θα την φέρει σε πολύ δυσμενή θέση στην δύσκολη προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.Προβληματισμό στην ομάδα του Μακεδονικού έχει φέρει ο ορισμός του διαιτητή Σιδηρόπουλου για το αυριανό παιχνίδι μετά την τραγική διαιτησία που είχε κάνει στον αγώνα με την Όρμα.Ας ευχηθούμε οι μόνοι πρωταγωνιστές του αυριανού αγώνα να είναι οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων με την απόδοση τους και όχι τα διαιτητικά λάθη του Κ.Σιδηρόπουλου που κατά το παρελθόν έφεραν επανειλημμένα αναστάτωση σε πολλές ομάδες της Αλμωπίας.

Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

Με μόνο στόχο την νίκη θα αγωνιστεί ο Μακεδονικός στο Κυριακάτικο παιχνίδι με αντίπαλο τον Π.Α.Ο Κερασίας καταφέρνοντας έτσι να διατηρηθεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας . Η ομάδα της Ίδας ίσως έχει την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά την αγωνιστική κοιλιά που φαίνεται να έχει κάνει η ομάδα της Όρμας μετά την ήττα της μέσα στο Νησί.Η ψυχολογία στο στρατόπεδο του Μακεδονικού έχει φτάσει στα ύψη και πιθανό θετικό αποτέλεσμα στην Κερασιά μπορεί να είναι η αφετηρία για την απευθείας άνοδο.Τα δυο επόμενα παιχνίδια χαρακτηρίζονται υψηλού κινδύνου για τον Μακεδονικό αφού τόσο η Κερασιά όσο και το Νησί διανύουν εξαιρετική περίοδο φόρμας δείχνοντας τα δόντια αντιμετωπίζοντας δυνατούς αντιπάλους όπως το Λουτράκι και η Όρμα.Στα θετικά της εβδομάδας είναι η επιστροφή του Βασίλη Γάτσου μετά τον τραυματισμό που είχε στην γάμπα και όπως όλα δείχνουν θα είναι ο παρτενέρ του Τρύφωνα Δημητρίου στην κορυφή της επίθεσης.Μετά από έγκυρες πληροφορίες μας φαίνεται πως οι διαπραγματεύσεις της μεταγραφής του Πασχάλη Μπέντση σε σύλλογο των Αθηνών ναυάγησαν αφού ο ποδοσφαιριστή του Μακεδονικού έκανε γνωστό πως θέλει να κλείσει την καριέρα του στην ομάδα η οποία τον ανέδειξε.Το μόνο αγκάθι στην υπόθεση της μεταγραφής είναι ο manager του ποδοσφαιριστή Σάκης Μπέντσης κάνει τα πάντα έτσι ώστε ο παίχτης να αποχωρίσει την καλοκαιρινή περίοδο των μεταγραφών ως ελεύθερος.

Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012

Στους ρυθμούς του Κυριακάτικου αγώνα με αντίπαλο τον Π.Α.Ο Κερασιάς κινείται ο Μακεδονικός θέλοντας να συνεχίσει το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών.Τα προβλήματα δεν λείπουν για ακόμη έναν αγώνα αφού αρκετοί βασικοί ποδοσφαιριστές της ομάδος θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι απ την κερκίδα.Εκτός πλάνων θα βρίσκονται οι τραυματίες Δημητρίου Ανδρέας Μ και Γάτσος Βασίλης καθώς και Μπέντσης Πασχάλης που βρίσκεται στην Αθήνα για συζητήσεις με συλλόγους που θέλουν να τον εντάξουν στο δυναμικό τους.Στα θετικά συμπεριλαμβάνονται οι επιστροφές των Αδερφών Ιωάννου Γιάννη και Στέλιου που έλειψαν για αρκετό διάστημα για διαφορετικούς λόγους.Θετικό για τον Μακεδονικό μπορεί να χαρακτηριστεί η περίοδο φόρμας που διανύουν αρκετοί έμπειροι ποδοσφαιριστές,με αποτέλεσμα η ομάδα να μην έχει κάνει την λεγόμενη κοιλία σε ολόκληρο το πρωτάθλημα.Πιθανή ενδεκάδα για το παιχνίδι της Κυριακής είναι Εμμανουιλίδης η Ιωάννου κάτω από τα δοκάρια στο κέντρο της άμυνα ο έμπειρος σέντερ μπακ Δημητρίου Ανδρέας Κ μαζί με τον φορμαρισμένο μονομάχο του Μακεδονικού Δημητρίου Χρήστο.Στα άκρα της άμυνα θα βρίσκονται οι σκληροτράχηλοι Ροδοβάνης Νίκος μαζί με τον Τορέντση Ηλία ενώ στα χάφ αναμένεται να αγωνιστούν οι αδιαπέραστοι Νιβουρλής Γιάννης με συμπαραστάτη τον Γάτσο Νίκο.Στα πλάγια της επίθεσης θα αγωνιστούν οι Μποζίνης Χρήστος μαζί με τον Νιβουρλή Βασίλη ενώ επιθετικό δίδυμο εκτός εξαιρετικού απροόπτου θα είναι ο Στοίκος Βαγγέλης μαζί με τον έμπειρο αριστεροπόδαρο φόρ Τρυφώνα Δημητρίου.

Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Επίσημα σκουφάκια Μακεδονικού Ίδας 2011-2012

Τίθονται από αύριο στην διάθεση των φιλάθλων του Μακεδονικού τα επίσημα σκουφάκια της ομάδας για το ποδοσφαιρικό έτος 2011-2012.Όσοι φίλαθλοι της ομάδας έχουν δώσει ηλεκτρονική παραγγελία μέσω FACEBOOK θα μπορούν να τα προμηθευτούν στο καφέ-ουζερί ΄Η ΣΤΑΣΗ΄ από αύριο 11/03/2012.Όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να τα προμηθευτούν στα εξής σημεία καφέ-ουζερί ''Η ΣΤΑΣΗ'',CLUB ''THE WALL'' και στο καφέ-αναψυκτήριο ''ΤΟ ΣΤΕΚΙ'' που βρήσκονταί στην Ίδα.Σας ενημερώνουμε ότι θα βγούν λίγα κομμάτια πρός πώληση γι'αυτό όσοι ενδιαφέρεστε βιαστείτε να τα αποκτήσετε.Το κόστος ανά τεμάχιο είναι τα 5 ευρώ.

Σας ευχαριστούμε για την στήριξη σας.

Ξεκούραση και χαλάρωμα...

Σε αγωνιστική απραξία θα βρίσκεται ο Μακεδονικός Ίδας αυτό το Σαββατοκύριακο αφού ο προγραμματισμένος αγώνας με αντίπαλο την θύελλα Σαρακηνών δεν θα πραγματοποιηθεί λόγω της παραίτησης της ομάδας απ το πρωτάθλημα της Α΄ερασιτεχνικής.Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι η ομάδα της Ίδας, βάζει χωρίς κόπο στο σακούλι της άλλους τρις βαθμούς και περιμένει πιθανό στραβοπάτημα της Όρμας μέσα στο Νησί πλησιάζοντας την στους δυο βαθμού.Το δεκαπενθήμερο κενό για τους ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού μπορεί να λειτουργήσει θετικά αφού δίνει αρκετό χρόνο στην αποθεραπεία βασικών μονάδων που έλειπαν της τελευταίες αγωνιστικές.Μήλον της έριδος για πολλές ομάδες φαίνεται να είναι ο Πασχάλης Μπέντσης μετά τις πολύ καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών και το εκπληκτικό γκολ που σημείωσε μέσα στους Προμάχους.Ο επιτελικός μέσος της ομάδας της Ίδας έχει κινήσει το ενδιαφέρον πολλών ομάδων της περιοχής που ενδιαφέρονται τον εντάξουν στο δυναμικό τους την μεταγραφική περίοδο του καλοκαιριού.Προβληματισμό στο στρατόπεδο του Μακεδονικού έχει φέρει το ταξίδι αστραπή στην Αθήνα του ποδοσφαιριστή μαζί με τον αδερφό του και manager Σάκη Μπέντση για συζητήσεις με σύλλογο των βορείων προαστείων.Εμείς από την πλευρά μας θα θέλαμε να ευχηθούμε το καλύτερο για τον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας που τόσα χρόνια τιμά με ήθος την φανέλα του Μακεδονικού Ίδας.

Τετάρτη 7 Μαρτίου 2012

Epaggelmatikh nikh....

Me emfanish protathith i omada toy makedonikoy perase aera apo tin edra ton promaxon me skor 0-3.H omada tis Idas eytyxise na prohghthei molis sto 12 lepto me ekseretiko plase toy Stoikou Vaggeli dyxnontas apo noris poios einai to afentiko sto paixnidi.H poio spoudaia stigmh toy agona gia na min poume kai olis tis xronias egine sto akrivos epomeno lepto opou o podosfairistis tou Makedonikou Pasxalis Mpentsis eksapelise enan keravno apo ta 50 metra afinontas agalma ton termatofylaka ton promaxon kai grafontas to 0-2.To proto hmixrono perase me arketes faseis sta kare ton promaxon xoris omos na mporesoun na tis ekmetaleytoyn oi podosfairistes toy Makedonikou.Sto ksekinima tou deuterou hmixronou h omada ton promaxon mphke pio dynata ston agonistiko xoro xoris omos na yparxei kapoio apoteloesma afou h amyntikh leitoyrgeia toy Makedonikou htan ekseretikh.To skor ekleise sto 87 lepto ystera apo ektelesh penalti tou Tryfona Dhmhtrioy to opoio kerdise o idios meta apo mpalia pare bale toy Nikoy Gatsou.O titlos tou MVP toy shmerinou agona den mporei na dothei mono se ena atomo dioti oi podosfairistes tou Makedonikou leitourgeisan san megalh omada kalhptontas olous tous xoroys tou ghpedoukai xarizontas paralila poiotiko podosfairo stoys filathlous pou bretheikan sto ghpedo ton promaxon.

Lypoumaste alla ogo enos mikroy problimatos sto pc h shmerinh anartish tha ginei sta greeklish.

Δευτέρα 5 Μαρτίου 2012

Τον Μάιο θα είμαστε καλά...

Χωρίς κανένα πρόβλημα ολοκλήρωσε την τελευταία του προπόνηση ο Μακεδονικός εν όψη του δύσκολου αγώνα της Τετάρτης με αντίπαλο τον Α.Σ Προμάχων.Δεν θα πρέπει να υπολογίζονται για το παιχνίδι οι τραυματίες Βασίλης Γάτσος και Ανδρέας Δημητρίου Μ καθώς και ο δεύτερος σκόρερ της ομάδας Χρήστος Μποζίνης λόγω φοιτητικών υποχρεώσεων.Από έγκυρες πληροφορίες του BLOG μας μάλλον θα είναι η τελευταία Τετάρτη που γίνονται αγωνιστικές καθώς πολλές ομάδες του Νομού δήλωσαν κόλλημα στο να συμπληρώσουν ενδεκάδες.Ο Μακεδονικός θέλει να συνεχίσει τις πολύ καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα, ολοκληρώνοντας μια δύσκολη πεντάδα αγώνων χωρίς απώλειες.Το λυπηρό όμως είναι ότι μετά το τέλος του παιχνιδιού με το Θεοδωράκι υπήρξαν διάφορα ύποπτα δημοσιεύματα στην περιοχή που ήθελαν την ομάδα να περνάει κρίση και να βρίσκεται σε συνεχή αναβρασμό.Δυστυχώς όμως για αυτούς το μόνο που κατάφεραν ήταν να πεισμώσουν την ομάδα του Μακεδονικού , κάνοντας την μια γροθιά.Όλοι πλέον στο στρατόπεδο της ομάδας δηλώνουν ότι θα δώσουν όλες τους τις δυνάμεις και θα προσπαθήσουν μέχρι τέλους ώστε να καταφέρουν να εκπληρώσουν τους στόχους αν και ο πρωταρχικός στόχος που είχε θέσει η ομάδα η παραμονή έχει επιτευχθεί εδώ και καιρό.

Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΙΔΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΔΕΣΣΑΣ

Σε έναν αγώνα που μόνο ντέρμπι δεν θύμιζε ο Μακεδονικός επικράτησε του Ηρακλή Έδεσσας με σκορ 2-1.Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας αφού η ομάδα της Ίδας φρόντισε να κάνει νωρίς συντήρηση δυνάμεων εν όψη του δύσκολου αγώνα της Τετάρτης με αντίπαλο τους Προμάχους.Το πρώτο ημίχρονο πέρασε χωρίς σπουδαίες ευκαιρίες στις δυο εστίες όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου ο Μακεδονικός ευτύχισε να προηγηθεί με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Πασχάλη Μπέντση αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα του Ηρακλή.Το δεύτερο γκολ της ομάδας της Ίδας προήλθε απ τον συνήθη ύποπτο για μια ακόμη φορά Χρήστο Μποζίνη που με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.Η ομάδα του Ηρακλή το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 80΄ λεπτό δίνοντας ξεχωριστό ενδιαφέρων στο τελευταίο δεκάλεπτο.Δεν μπορούμε να πούμε ότι ξεχώρισε σε απόδοση κάποιος απ τους ποδοσφαιριστές του Μακεδονικού αφού όλοι ήταν έτσι όπως έπρεπε βοηθώντας την ομάδα στην επίτευξη της σημερινής νίκης.